LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The corrupt affair that woke up the media after eight years/ How did the Government pay the loan for incinerators?

2023-02-24 09:40:00, Ekonomi CNA

The corrupt affair that woke up the media after eight years/ How did the

After 8 years, yesterday the news circulated in the media that a second level bank requested the sequestration of the incinerators of Elbasan and Fier, for the reason that they were left as collateral.

CNA.al reported this information 7 or 8 years ago, when it revealed the scheme of the corrupt affair.

Gugallja with "Albtek Energy" with 1 lek in hand, they got a concession contract and took it to the bank, they got a loan to build the incinerators and this loan was paid by the state, by the Government.

The corrupt affair that woke up the media after eight years/ How did the

Kemi të bëjmë me një kompani, “Albtek Energy”, e themeluar në mes të korrikut 2014, që pas disa javësh merr kontratën koncesionare me Ministrinë e Mjedisit që në atë kohë drejtohej nga LSI-ja dhe më pas këtë kontratë koncesionare e dorëzon si barrë siguruese te një bankë e nivelit të dytë, dhe shkon të ndërtojë inceneratorin e Elbasanit, me paratë që i jep Qeveria shqiptare.

The corrupt affair that woke up the media after eight years/ How did the

Kredia është marrë në pranverë të 2015-ës dhe në qershor ka nisur të paguhet nga Qeveria, nga shteti shqiptar.

Kjo është historia e inceneratorëve që ka ndodhur edhe me Fierin edhe me Tiranën.

Pra, është marrë kontrata koncensionare edhe është shkuar në bankë për të marrë kredi për të nisur punën, dhe paratë e kredisë janë paguar nga Qeveria.

Pra, incenerarori i Elbasanit dhe jo vetëm është ndërtuar me paratë e Qeverisë shqiptare, e cila ka filluar pas pak muajsh të paguajë menjëherë lekë, që janë përdorur nga kompania për të disbursuar kredinë, për të paguar interesat, e të tjera si këto.

Këtë fakt, mediat shqiptare e zbuluan pas 8 vitesh, kur CNA.al e ka thënë që në 2012.

Më vonë filloi ta thoshte edhe LSI-ja, pasi Lefter Koka, ish-Ministri i Mjedisit,  dogji mandatin e deputetit

Mediat që u blenë, u paguan, u përdorën nga inceneratorët, tani po e kuptojnë se çfarë ka ndodhur./CNA.al

Lajmet e fundit nga