LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rritja e çmimeve të produkteve ushqimore/ Tabaku:Të hiqen taksat që aplikohen në konsum

2 Gusht 2022, 09:36, Ekonomi CNA
Rritja e çmimeve të produkteve ushqimore/ Tabaku:Të hiqen
Deputetja e PD-së Jorida Tabaku

Deputetja e PD-së, Jorida Tabaku, ka dhënë alarmin për rritjen e çmimeve nga java në javë.

Sipas saj, sot shqiptarët po punojnë për oligarkët dhe qeveritarët.

“Shqiptarët punojnë për oligarkët/qeveritarët.

Për shqiptarët çmimi qumështit dhe nënproduktet e tij do të rritet edhe më tej këtë javë. Çmimi qumështit shkon në thuajse 200 lek ndërkohë që priten të rriten nënproduktet e tij.

Arsyeja pas kësaj rritje të dytë lidhet me kostot e larta të produkteve të para.

Dikush mund të argumentojë se lufta në Ukrainë ka rritur çmimet dhe për rrjedhojë kostot e biznesit. Askush nuk mohon ndikimin e luftës.

Por kjo e fundit mbetet alibi derisa qeveria ka mbledhur nga rritja e çmimeve 170 mln euro më shumë në buxhetin e shtetit nga taksat. Ku shkojnë këto të ardhura?”, shkruan Tabalu në rrjete sociale.

Sipas Tabakut, e logjikshme në këtë situatë do të ishte heqja e disa taksave që aplikohen në konsum ashtu që shqiptarët të kenë më shumë në kuletën e tyre.

“Në një vend ku 1 ndër 3 shqiptarë nuk e ka të sigurtë vaktin a nuk do ishte një politikë me sens rishpërndarja e të ardhurave që rriten prej inflacionit?! Patjetër që po!

Madje më e logjikshme do të ishte heqja e disa taksave që aplikohen në konsum ashtu që shqiptarët të kenë më shumë në kuletën e tyre. Heqja e talsave do qe zgjedhja dhe zgjidhja!

Fatkeqësisht jo! Qeveria aplikon politika të ngjashme si në kohë lufte dhe në kohë paqe! Pse?! Sepse me taksat e inflacionuara ajo paguan PPP/Koncesione.

Merrni inceneratorin e Tiranës që do të indeksohet me normën e inflacionit. Pra 30% e shqiptarëve mezi paguajnë bukën e tyre kurse inceneratori Tiranës merr milionat shtesë nga arka e shtetit.

A punojnë shqiptarët për oligarkët/qeveritarët që janë kthyer në mish e thua?!

Shifrat thonë që po! Njësoj dhe arka e shtetit! Padyshim dhe xhepi shqiptarëve!”, përfundon reagimin Tabaku./CNA.al

Lajmet e fundit nga