LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

CEO i Binance: Mos i kundërshtoni, kriptomonedhat janë opsion i mirë për qeveritë botërore

26 Nëntor 2022, 17:56, Ekonomi CNA
CEO i Binance: Mos i kundërshtoni, kriptomonedhat janë opsion i
Foto ilustruese

Shefi Ekzekutiv i Binance, Changpeng Zhao tha të premten në një takim në Athinë se rregullimi dhe jo kundërshtimi i sektorit të kriptove është një opsion më i mirë për qeveritë botërore, pasi monedhat dixhitale po bëhen më të zakonshme.

Rregullimi i kriptomonedhave ka ardhur në fokus të mprehtë pas rënies së disa platformave, duke kulmuar me rrëzimin e shkëmbimit të monedhës FTX në fillim të këtij muaji.

"Unë mendoj se shumica e qeverive e kuptojnë tani se adoptimi do të ndodhë. Më e mira është të rregullohet industria në vend dhe jo të përpiqemi të luftojmë kundër saj", tha Zhao.

Bota e errët e kriptos erdhi në qendër të vëmendjes kur FTX, një shkëmbim kriptosh, paraqiti kërkesë për mbrojtje nga falimentimi në Shtetet e Bashkuara më 11 nëntor, pasi tregtarët tërhoqën 6 miliardë dollarë nga platforma në tre ditë.

CEO i Binance: Mos i kundërshtoni, kriptomonedhat janë opsion i

Kolapsi ka lënë rreth 1 milion kreditorë të përballen me humbje që arrijnë në miliarda dollarë. Sidoqoftë, Zhao tha se priste që industria të rimëkëmbej.

"(Ky vit) ishte një vit shumë i keq, dy muajt e fundit kanë ndodhur shumë. Unë mendoj se tani shohim se industria është më e shëndetshme... vetëm për shkak se FTX ndodhi nuk do të thotë se çdo biznes tjetër është i keq", tha ai.

I pyetur nëse shihte vende që shtonin kriptovaluta si Bitcoin në rezervat e tyre në të ardhmen, Zhao u shpreh se priste që vendet të fillonin ta shtonin, veçanërisht ato që nuk kishin monedhën e tyre.

"Unë mendoj se vendet më të vogla do të fillojnë së pari", deklaroi ai./ CNA.al

Lajmet e fundit nga