LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

60 milionë euro për Ujësjellin e Durrësit/ Kredia e re që firmosi qeveria

15 Nëntor 2022, 12:47, Ekonomi CNA

60 milionë euro për Ujësjellin e Durrësit/ Kredia e re

Kryeministri Edi Rama ka dalë në një konferencë për mediat së bashku me sekretaren franceze të Shtetit për Çështjet Europiane, Laurence Bonne, ku kanë njoftuar firmosjen e marrëveshjes për financimin e rrjetit të Ujësjellësit në Durrës, mes qeverisë shqiptare dhe Agjencisë Franceze të Zhvillimit.

Franca i ka dhënë Shqipërisë 60 milionë euro kredi, të cilat do të investohen tek ujësjellësi i Durrësit.

Në fjalën e tij Rama u shpreh se ky investim do të transformojë qytetin.

“Dua të shpreh kënaqësinë për këtë marrëveshje të rëndësishme e paraprirë qysh në krye të herës, por e realizuar tani. Për të ndërhyrë me një investim masiv në Durrës që mundëson një transformim të ujësjellësit të Durrësit. Kujtojmë se kur tragjedia e 26 nëntorit ndodhi, Presidenti i Macron ishte i pari që u interesua, ishte nga ata kolegë europianë në ato ditë të vështira pyeste për ecurinë e kërkim shpëtimeve. Angazhoi një trupë, e cila erdhi në Shqipëri. Dhe më pas, presidenti u angazhua personalisht duke përfshirë Francën në grupin e vendeve që premtuan mbështetje financiare. Dhe ja ku jemi sot, ku rrëzojmë një proces të gjatë dhe domethënës. Janë fonde që një pjesë e tyre janë futur në procesin e zbatimit me programin e BE për shkolla çerdhe etj.”- tha Rama.

 

Lajmet e fundit nga