LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tenderi korruptiv në Memaliaj/ Bashkia pastron ujëmbledhësin kur prurjet janë maksimale

4 Prill 2023, 20:59, Denoncim CNA

Tenderi korruptiv në Memaliaj/ Bashkia pastron ujëmbledhësin kur

Ish-kandidatja për primaret në Partinë Demokratike për Bashkinë e Tiranës, Enkeleida Fejzo ka denoncuar një tender korruptiv, i cili ka të bëjë me objektin e pastrimit të ujëmbedhësit Çërrile, në Memaliaj me vlerë limiti prej 16 milionë lekësh.

Me anë të një postimi në rrjetet sociale, Fejzo shkruan se pastrimi nuk duhet të ndodhë kur prurjet janë të mëdha por në gusht kur prurjet e ujit thahen.

Fejzo shprehet gjithashtu se për pastrim mjaftojn të përdoren mjetet e Bashkisë dhe kështu vlera e prokurimit do te jete disa herë më pak.

Postimi i plotë i Enkeleida Fejzos:

TENDER KORRUPTIV

(Abuzim me taksat tuaja )

Prokurimi publik i kryer nga bashkia Memaliaj me objekt pastrimin e ujembledhesit Çërrilë me vlere limit 1.6 miljon (gjashtembedhjete miljon leke) ka nxjer ne pah kete abuzim te qarte dhe te pakundershtueshem .

1) Tenderi eshte kryer ne dt .16.tetor 2020.

2) Kontrata eshte lidhur ne dt. 9 .11.2020

3) Afati i kryerjes se punimeve nga 10.11.2020deri ne 10 .12 .2020

4) Firma fituese NIKA shpk. me aktivitet ne Shkoder.

Atehere a ka banor te Cerriles dhe me gjere te bashkise Memaliaj qe mendon se punimet per pastrim behen kur prurjet jane maksimale ?

Kushdo e di mire se gjate muajit gusht kur thahet ujembledhesi duhet te pastrohet dhe mjafton te perdoren mjetet e bashkise dhe vlera e prokurimit do te jete disa here me pak.

A ka banore qe beson se eshte pastruar ai ujembledhes kur te pakten per ti ardhur rreth tij duhet krahu i pastruesit te pakten 25 m .

Po kur kjo eshte e qarte qe nuk eshte bere per funksionin real ,por per te bere ndonje qoke te kryetarit , atehere kush pergjigjet per abuzimet ?

Ky apel shkon per qytetaret qe duhet te denoncojne me kurajo cdo abuzim nga parate publike dhe me kete rast ju beje me dije se per kete do te pergjigjen para organeve ligjzbatuese te gjithe ata qe kane shkelur rregullat qe nga komisioni i vleresimit dhe deri te komisioni i marjes ne dorezim te nje procesi te pakryer faktikisht ,por te ystifikuar me maksimum 10 % te procesit. Une ju garantoj se do te denoncoj cdo abuzim te nepunesve te bashkise qe shperdorojne fondet publike dhe njekohesisht do te keni trasparence te plote per cdo veprimtari nga ana jone sepse kjo eshte fuqia qe u takon Ju. Ne do te qendrojme fort ne krahun tuaj..

Shpresa per te ndryshuar buron nga vetevetja./CNA

Tenderi korruptiv në Memaliaj/ Bashkia pastron ujëmbledhësin kur

Lajmet e fundit nga