LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

U akuzuan se favorizuan kultivimin e kanabisit/ Lirohen 4 punonjësit e policisë në Velipojë

18 Qershor 2022, 17:25, Aktualitet CNA
U akuzuan se favorizuan kultivimin e kanabisit/ Lirohen 4 punonjësit e
Foto ilustruese

Lirohen shefi i komisariatit të Velipojës dhe 3 punonjësit e policisë që u arrestuan nën akuzën për “shpërdorim detyre”.

Gjykata e Shkodrës ka caktuar masën e sigurisë “arrest shtëpie” për Zamir Sytarin, Arben Hoxhën, Ergys Lohjan dhe Hysni Beqirin.

Akuzat e ngritura ndaj tyre u zbehen në sallën e gjyqit, pasi efektikët kanë treguar se kanë qenë vetë këta të fundit që kanë zbuluar parcelën me kanabis, duke kryer më pas asgjësimin e 560 bimëve.

“N/Komisar Zamir Sytari, 40 vjeç, me detyrë Shef i Stacionit të Policisë Velipojë; N/Komisar Arben Hoxha, 45 vjeç, me detyrë Specialist për Hetimin e Krimeve në Stacionin e Policisë Velipojë; Inspektor Ergys Lohja, 34 vjeç, me detyrë Ndihmës Specialist i Policimit në Komunitet, në Stacionin e Policisë Velipojë; Inspektor Hysni Beqiri, 53 vjeç, me detyrë Ndihmës Specialist i Policimit në Komunitet, në Stacionin e Policisë Velipojë, do të qëndrojnë deri në përmbyllje të plotë të hetimeve në arrest shtëpie.

Akuzat e ngritura ndaj tyre u zbehen në sallën e gjyqit, kur vetë efektikët kanë treguar se kanë qenë vetë këta të fundit që kanë zbuluar parcelën me kanabis, duke kryer më pas asgjesimin e 560 bimëve.

Prokurori i çeshtjes Albert Muçaj u tërhoq nga kërkesa për lënien e tyre në burg, duke pranuar arrestin shtëpiak, gjë që u pranua edhe nga kryesuesja e çeshtjes Irida Kacerja.

Ky nuk është rasti i parë që të tilla operacione që finalizohen me bujë, shfryhen më pas në gjykatë për shkak të provave që rrëzohen dhe dëshmive që japin vetë të akuzuarit”, thuhet në njoftim./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga