LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shkresa që e implikon në dosjen "Gërdeci"/ Bumçi: Është e falsifikuar

13 Dhjetor 2022, 12:13, Aktualitet CNA
Shkresa që e implikon në dosjen "Gërdeci"/
Aldon Bumçi

Ish-ministri i drejtësisë, Aldo Bumçi, ka folur për mediat, pas marrjes në pyetje nga Prokurorët e SPAK-ut.

Ai është thirrur si person, i cili ka dijeni për dosjen "Gërdeci".

Ish-ministri foli për një dokument/fax ku Bumçi cilëson se emri i Shkëlzen Berishës, është shkruar me shkrim dore nga dikush tjetër.

Më tej Bumçi tha se këtij dokumenti i është falsifikuar shkrimi dhe se për këtë ka bërë denoncim në prokurori asokohe, por nuk janë kryer hetime. 

“Nëse unë kisha nevojë që nuk kishte as takim e as kërkesë, nga Shkëlzen Berisha, ju mendoni se do e bëja me fax në ministrinë e Mbrojtjes për Shkëlzen Berishën. Ministria i kishte shkresat dhe e dyta që unë nuk kam nevojë që të komunikoj me zotin Berisha për t’i thënë që nuk kisha vërejtje, shënimi në cep të letrës, ministri i drejtësisë vendos qindra mijëra shkresa dhe këto shënime të miat janë në shkresat e ministrisë, cdo njeri ka shkrimin e tij të dorë, ishte një shkrim tjetër. Kërkova që ky dokument të shpallej i pavlefshëm, kam dalë publikisht dhe kam ndërmarrë 2 akte, kam rreshtuar këto fakte dhe kam bërë kallëzim penal në prokurori ku kam kërkuar që të hetohet kaligrafia, nuk është as imitimi i shkrimit tim, të gjitha këto fakte, qëndrimi ynë në mbledhjen e parë, fakti që ministria e kishte shkresën që në fillim dhe që komunikoj me fax me Shkëlzen Berishën, unë e bëra kallëzimin, por prokuroria nuk e bëri. Shkresa nuk është shënimi im. Opozita asokohe, ishte një çështje që të lidhte Berishën me këtë çështje, dhe u falsifikua kjo shkresë, ishte për të goditur para zgjedhjeve të 2009-ës Berishën për të krijuar një lidhje të paqenë me anë të birit.  Nuk kam folur me Berishën për çështjen e ekzekutivit", tha Bumçi./CNA.al

Lajmet e fundit nga