LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tri ditë para garës/ Zbulohet i preferuari i Ramës për të drejtuar SPAK-un

13 Dhjetor 2022, 09:14, Aktualitet CNA

Tri ditë para garës/ Zbulohet i preferuari i Ramës për

Arben Krajës i mbaron mandati si drejtues i SPAK-ut në fund të dhjetorit të këtij viti.

Në garë për ta zëvendësuar Krajën janë tre kandidatë, Altin Dumani, Edvin Kondili dhe Adnan Xholi.

Gazetari Artan Hoxha, ka zbuluar se kryeministri Edi Rama, ka një kandidat të preferuar për të drejtuar SPAK-un dhe ambasada amerikane një tjetër.

“Altin Dumani, ka qenë i preferuari i ambasadës amerikane edhe kur u zgjodh Kraja. Nga informacioni që kam, lobimi që bëhet është që zoti Dumani, ka dhënë prova. Ata mendojnë se zoti Dumani është kandidat që plotëson kushtet. Ndërsa, nga qeveria është lobuar për zotin Kondili. Për këto arsye, kam përshtypjen që në fund do të zgjidhet zoti Xholi. Në të gjithë rastet që ka ndërhyrë ambasada amerikane, sidomos për drejtësinë, gjithmonë kanë ndërhyrë sepse kanë pasur informacion dhe shqetësim që mbi SPAK-un po ushtrohet presion”, ka thënë Hoxha në emisionin  “Të paekspozuarit”.

Pas pak ditësh, me 16 dhjetor, do të mësohet se kush do të jetë kreu i ri i SPAK-ut, i preferuari i Ramës, ai i ambasadës amerikane apo kandidati tjetër në garë./CNA.al

Lajmet e fundit nga