LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

 “Jo hakmarrje, por drejtësi”/ Yuri Kim flet për largimin e saj

13 Dhjetor 2022, 10:43, Aktualitet CNA

 “Jo hakmarrje, por drejtësi”/ Yuri Kim flet për

Yuri Kim, ka reaguar në lidhje me largimin e saj dhe debatin se ajo është e përfshirë në zgjedhjen e kreut të SPAK-ut 

Ajo ka thënë se do jetë edhe për ca kohë këtu, pavarësisht të gjithave.

“Kam 3 vite në Shqipëri do jem këtu edhe për ca më gjatë. Ka një sfidë të madhe këtu! Ka histori këtu dhe duhet të ndiejmë empati dhe respekt për historinë që ka kaluar ky vend. Ky është një vend i vogël të gjithë njohin gjithë të tjerët. Vendime për atë se kush do jetë në atë pozicion të caktuar, kreu i një institucioni apo një tjetri.Vendimet për drejtësinë na ndikojnë në mënyrë që ndoshta nuk do të donim t'i pranonim. Ka ardhur koha që të themi që Shqipëria është gati për fazën tjetër."’- tha Yuri Kim.

Më tej ambasadorja ka thënë se nuk pret nga gjyqtarët hakmarrje por drejtësi.

“Shpresoj që brenda 2023 Gjykata e Lartë të ketë të gjithë anëtarët. E di që poulli shqiptar dhe ai amerikan pret me padurim gjykatat e plotësuara me gjyqtarë që janë të trajnuar, të aftë dhe të gatshëm të japin drejtësi. Jo hakmarrje, por  drejtësi. Të intensifikojmë përparimin. Kemi nevojë që të bëhen zero çështjet e prapambetura. Plotësoni gjykatat vendosni përparësi në çështjet më urgjente. Ecni sa më shpejt të mundeni”, ka thënë Kim./CNA.al

 

 

Lajmet e fundit nga