LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Miratohet ngritja e Agjencisë Start Up Albania/ Bilali zbardh detajet e vendimit

26 Korrik 2023, 12:46, Aktualitet CNA

Miratohet ngritja e Agjencisë Start Up Albania/ Bilali zbardh detajet

Ministrja Edona Bilali ka bërë me dije se në mbledhjen e Këshillit të Ministrave është marë vendimi për ngritjen e Agjencisë Start Up Albania.

Ky vendim vjen në vazhdën e disa ndryshimeve dhe ligjeve që qeveria ka marrë.

Bilali thotë se i pari është ligji për zhvillimin dhe mbështetjen e start up-eve ku është futur dhe koncepti i nomadëve digjitalë, i cili sipas Bilalit ka në bazë dy ndryshime, lehtësinë e hyrjes të këtij target grupi në Shqipëri dhe përjashtimin e taksave për një vit qëndrimi.  

Efektet e ndryshimit, theksoi Bilali, po shihen dita-ditës me shumëfishimin e hyrjeve, qëndrimit dhe ndërlidhjen e tyre me ekosistemin në Shqipëri.

Ndryshimi i dytë madhor nënvizon Bilali ishte vendimi i qeverisë për ndryshimet ligjore dhe nënligjore për parqet ekologjike dhe shkencore duke bërë me dije se e gjithë baza ligjore është gati./ CNA

Lajmet e fundit nga