LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Situata e zjarreve në vend/ Peleshi jep detajet: 5 vatra aktive janë evidentuar ditën e sotme

26 Korrik 2023, 12:45, Aktualitet CNA

Situata e zjarreve në vend/ Peleshi jep detajet: 5 vatra aktive janë

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi, ka zbuluar detaje nga situata e zjarreve në vend.

Peleshi bën me dije se 5 vatra aktive zjarri janë evidentuar gjatë ditës së sotme në territorin e vendit.

Për shuarjen e tyre janë angazhuar 144 efektivë të Forcave të Armatosura, 13 mjete, 3 zjarrfikëse dhe helikopteri Cougar.

Po punohet me intensitet për mbajtjen nën kontroll të vatrave të zjarrit në fshatrat Peshtan Plyk, Kraps, Kreshpan, njësia administrative Frakull.

Ndërsa u kërkua ndërhyrja e helikopterit në pyllin me pisha në fshatin Gjorgoz, pasi ndërhyrja me mjete dhe forca nga terreni është e pamundur.

Po punohet edhe në një vatër zjarri në fshatin Hekal, bBashkia Mallakastër. Po vijon gjithashtu operacioni për kapsulimin e vatrave në vendgrumbullimin e mbetjeve urbane, në bashkinë Vlorë.

Në fshatin Buz, në bashkinë Memaliaj po vijon puna nga terreni për izolimin e vatrës së zjarrit.

Është bërë e munduar shuarja e vatrës së zjarrit në fshatin Skrevan, Bashkia Dimal, ku aktualisht ka vetëm prezencë tymi.

Situata është nën kontroll dhe zjarri po shkon drejt izolimit të plotë në malin e Gjallicës, njësia administrative Shtiqën, Bashkia Kukës./ CNA

Lajmet e fundit nga