LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gazifikimi i Korçës, Balluku: Po punojmë prej kohësh me kompaninë "Socar"

26 Korrik 2023, 10:29, Aktualitet CNA

Gazifikimi i Korçës, Balluku: Po punojmë prej kohësh me

Ministrja e Energjisë dhe Infrastrukturës, Belinda Balluku, u shpreh se gazifikimi i Korçës është një nga projektet kryesore të qeverisë. 

Në ankandin për ndërtimin e parqeve eolike, Balluku nënvizoi se po punohet me kompaninë Socar, një më të mëdhatë të gazit në Azerbajxhan. 

"Në fushën energjetike vazhdojmë të ecim me ritme të mira, siç është procesi për hidrocentralin e Skavicës apo rivitalizimi i TEC-it të Vlorës apo tubi i transmetimit që do të shtrihet në nga porti i Vlorës deri në daljen e TAP-it, apo gazifikimi i Korçës, që ne po punojmë prej kohësh me një nga partnerët tanë më të fuqishëm Socar-in, kompaninë që është pjesë e TAP-it", u shpreh ministrja Balluku. 

Projekti për gazifikimin e Korçës pritet të fillojë gjatë këtij viti, ndërsa më pas do të shtrihet edhe në qytete të tjera si Fier, Pogradec dhe Elbasan. 

 

Lajmet e fundit nga