LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Fasha 800 kwh nuk aplikohet në dhjetor/ Ministrja Balluku jep lajmin e mirë

13 Dhjetor 2022, 14:24, Aktualitet CNA

Fasha 800 kwh nuk aplikohet në dhjetor/ Ministrja Balluku jep lajmin e

Zëvendëskryeministrja dhe njëherësh ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, është shprehur se as në muajin dhjetor nuk do të aplikohet fasha energjetike 800 kwh.

Ajo u shpreh se reshjet kanë ndikuar në mënyrë pozitive si dhe qytetarët kanë qenë bashkëpunues duke kursyer energjinë.

“Pas një thirrjeje që kemi bërë në muajin shtator për shkak të situatës së vështirë dhe çmimeve të larta të importit, qytetarët i janë përgjigjur kësaj thirrjeje për të konsumuar më pak energji. Ne e kemi vlerësuar reagimin tuaj dhe pavarësisht se është vendosur një fashë nga ERE e cila mund të futej në funksion kur ne të kishim vështirësi, nuk është vendosur kurrë dhe nuk është përdorur deri më sot. Puna ka dhënë rezultat. Megjithatë duhet thënë që kursimi muajt shtator-tetor ka qenë i konsiderueshëm dhe na ka dhënë një dorë për të kaluar një situatë të tillë. Dua të kërkoj edhe njëherë angazhimin tuaj, të çdo qytetari, familjari, biznesi të vogël, që të vazhdojmë të kursejmë sepse do të jetë e vetmja mënyrë për të mos aplikuar fashën 800 kWh”, tha Balluku./CNA.al

Lajmet e fundit nga