LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mashtrim me TVSH-në 195 milionë euro/ Europol godet celulën kriminale, aksion edhe në Shqipëri

29 Shkurt 2024, 11:26, Aktualitet CNA
Mashtrim me TVSH-në 195 milionë euro/ Europol godet celulën
Europol

Gjatë një aksioni të Europol të shtrirë në 17 vende, janë arrestuar 14 persona që akuzohet se kanë orkestruar një mashtrim masiv të TVSH-së prej 195 milionë eurosh.

Arrestimet janë rezultat i një hetimi të udhëhequr nga Zyra e Prokurorit Publik Evropian (EPPO) në Mynih dhe Këln (Gjermani) me mbështetjen e Europol-it. 

Mes të arrestuarve janë disa nga aktorët më të lartë kriminalë, të cilët kanë qenë në radarin e Europol-it vitet e fundit, në fushën e mashtrimit me TVSH-në.

Mbi 180 kërkime u kryen njëkohësisht në Shqipëri, Austri, Qipro, Kroaci, Çeki, Estoni, Gjermani, Hungari, Itali, Maltë, Holandë, Poloni, Portugali, Sllovaki, Slloveni, Suedi dhe Mbretërinë e Bashkuar. Mbi 680 hetues tatimorë dhe policorë kanë mbështetur masat hetimore. 

Gjatë kontrollit, forcat e rendit sekuestruan sasi të mëdha telefonash inteligjentë, me vlerë më shumë se 15.3 milionë euro, si dhe një jaht me vlerë 3 milionë euro dhe 1.2 milionë euro cash dhe kriptovaluta.

Ndërkohë janë sekuestruar disa makina, duke përfshirë një "Rolls Royce", një "BMW" dhe një "Range Rover". Në banesat e të dyshuarve janë gjetur edhe stoli, ora luksoze dhe 2.5 kilogramë ar.

Nga hetimi u zbulua se organizatorët e dyshuar të skemës së mashtrimit të TVSH-së krijuan një ekosistem kriminal kompleks, i cili i lejoi ata të mashtronin deri në 195 milionë euro përmes disa skemave kriminale që përfshinin shitjen e pajisjeve të vogla elektronike, si telefonat inteligjentë./CNA

 

Lajmet e fundit nga