LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Europol çmonton rrjetin e kontrabandës së emigrantëve/ Tentativat nëpërmjet Kanalit anglez

22 Shkurt 2024, 09:54, Kosova & Bota CNA
Europol çmonton rrjetin e kontrabandës së emigrantëve/
Foto nga aksioni i Europol

Një operacion në shkallë të gjerë që përfshin autoritetet ligjzbatuese dhe gjyqësore nga Belgjika, Franca dhe Gjermania dhe i koordinuar nga Europol dhe Eurojust, ka çuar në çmontimin e njërit prej rrjeteve më aktive të përfshirë në kontrabandën e emigrantëve përmes Kanalit anglez me varka të vogla. 

Hetimi u përqendrua në një rrjet irakiano-kurd i dyshuar për kontrabandimin e emigrantëve të parregullt nga Lindja e Mesme dhe Afrika Lindore, me synim Francën dhe më pas Mbretërinë e Bashkuar.

Trafikantët përdornin varka me cilësi të ulët për të transportuar emigrantë. 

Ky aksion rezultoi në arrestimin e më shumë se 15 individëve nën urdhrat e drejtësisë belge dhe franceze pas një hetimi të përbashkët një vit e gjysmë./CNA 

Lajmet e fundit nga