LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Drejtoi vendin si një “narkoshtet”/ Ish-Presidenti del para gjykatës në New York

21 Shkurt 2024, 16:28, Kosova & Bota CNA

Drejtoi vendin si një “narkoshtet”/ Ish-Presidenti del para

Ish-presidenti i Hondurasit, Juan Orlando Hernández dikur u shpall nga autoritetet amerikane si një aleat kyç në luftën kundër drogës. Tani, prokurorët federalë thonë se lideri politik e drejtoi kombin e tij të Amerikës Qendrore si një "narko-shtet", duke mbledhur miliona dollarë nga kartelet e dhunshme për të nxitur ngritjen e tij në pushtet.

Gati dy vjet pas arrestimit dhe ekstradimit të tij në SHBA, Hernández doli në gjyq të martën në gjykatën federale të Manhatanit për akuzat për trafik droge dhe armë.

Kjo është një rënie nga peidestali për një lider politik që shihet prej kohësh nga administratat demokratike dhe republikane si i dobishëm për interesat amerikane në rajon, duke përfshirë luftën drogës dhe ndihmën në ngadalësimin e fluksit të emigrantëve që kalojnë kufirin jugor të SHBA.

Fakti që Hernández po gjykohet në SHBA dhe jo në vendin e tij të lindjes, nënvizon dobësinë institucionale të Hondurasit, thotë Raúl Pineda Alvarado, një analist politik honduras dhe ish-kongresmen me tre mandate nga Partia Kombëtare e Hernandez.

“Për Hondurasit kjo nënkupton se sa e dobët është demokracia jonë për sa i përket ndarjes së pushteteve,” tha ai. “Politikanët nuk i nënshtrohen asnjë kontrolli.”

Autoritetet federale thonë se për gati dy dekada, Hernández përfitoi nga tregtia e drogës që solli qindra mijëra kilogramë kokainë në SHBA, madje ndonjëherë duke punuar me kartelin e fuqishëm Sinaloa në Meksikë.

Miliona dollarë para nga droga që filluan të derdheshin llogarinë e Hernández duke filluar nga viti 2004, nga ana tjetër, e nxitën ngritjen e tij nga një kongresmen që përfaqësonte provincën e tij rurale në Hondurasin perëndimor në president të Kongresit Kombëtar dhe më pas dy mandate të njëpasnjëshme presidenciale nga 2014 në 2022.

Në këmbim të ryshfeteve që mbështetën aspiratat e tij politike, thonë prokurorët amerikanë, trafikantët e drogës u lejuan të vepronin në vend pothuajse pa u ndëshkuar, duke marrë informacione për t'iu shmangur autoriteteve dhe madje edhe shoqëruesve të zbatimit të ligjit për dërgesat e tyre.

Gjatë fushatës së tij të parë fituese presidenciale, Hernandez kërkoi 1.6 milionë dollarë nga një trafikant droge për të mbështetur drejtimin e tij dhe të politikanëve të tjerë në partinë e tij politike konservatore, thonë prokurorët federalë.

Vëllai i tij gjithashtu mori një donacion prej 1 milion dollarësh për fushatën nga shefi famëkeq i Sinaloa, Joaquin "El Chapo" Guzmán, me premtimin që dërgesat e drogës të kartelit do të gjenin një kalim të sigurt përmes Hondurasit nëse Hernández zgjidhej.

Prokurorët federalë në Nju Jork kaluan vite duke u ngjitur përmes organizatave të trafikut të drogës në Honduras përpara se të arrinin personin që shumë besonin se ishte në kulmin - Hernandez.

Ai u arrestua në shtëpinë e tij në Tegucigalpa, kryeqyteti i Hondurasit, në shkurt 2022, vetëm tre muaj pas largimit nga detyra, dhe u ekstradua në SHBA në prill të atij viti.

Prokurori i Përgjithshëm i SHBA Merrick Garland tha në atë kohë se Hernández abuzoi me pozitën e tij si president "për të operuar vendin si një narko-shtet".

Avokatët e Hernández refuzuan të komentojnë përpara gjyqit, në të cilin prokurorët pritet të mbështeten në dëshmitë e trafikantëve të drogës dhe zyrtarëve dhe politikanëve të korruptuar të zbatimit të ligjit Honduras.

Ish-presidenti, i cili ka marrë një diplomë master nga Universiteti Shtetëror i Nju Jorkut në Albany, ka qëndruar me vendosmëri të pafajshëm, duke thënë se akuzat janë hakmarrje nga trafikantët e drogës që ai kishte ekstraduar në SHBA.

Hernández përballet me akuza, duke përfshirë konspiracionin e trafikut të drogës dhe posedimin e armëve dhe municoneve.

Ndërkohë, të pandehurit e tij, ish-kreu i policisë kombëtare të Hondurasit, Juan Carlos Bonilla dhe kushëriri i Hernández, Mauricio Hernández Pineda ,të dy u deklaruan fajtorë javët e fundit për akuzat për trafik droge në të njëjtën gjykatë në Manhattan ku po zhvillohet gjyqi i tij./ CNA

Lajmet e fundit nga