LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Manastirliu: Sterilizimi ka ulur me 2.3 qëndrimin në spital

29 Gusht 2023, 12:27, Aktualitet CNA

Manastirliu: Sterilizimi ka ulur me 2.3 qëndrimin në spital

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, gjatë inspektimit ditën e sotme në spitalin “Shefqet Ndoqi”, së bashku me kryeministrin Edi Rama, në një nga 17 laboratorët e sterilizimit në vend, është shprehur se koncensioni i sterilizimit ka ulur ditët e qëndrimit në spital për pacientët me 2.3 ditë.

Ndër të tjera, ministrja theksoi se kjo nismë ka ulur dhe infeksionet e plagës postkirurgjikale.

"Ka ulur ditët e qëndrimit, është ulur me 2.3 ditë qëndrimi.

Jemi në një hov cilësor edhe për sa u përket kostove spitalore.

Nga ana tjetër reduktimi i infeksioneve në plagë që edhe studimi i institutit publik e ka konfirmuar.”-deklaroi ministrja./CNA

Lajmet e fundit nga