LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Luftë me “makineritë”/ Si po tentohet heqja e Trump-it nga fletët e votimit?

29 Shkurt 2024, 14:37, Aktualitet CNA

Luftë me “makineritë”/ Si po tentohet heqja e Trump-it nga

Një gjyqtar ka vendosur që Donald Trump duhet të largohet nga votimi paraprak në Illinois, pasi Gjykata e Lartë duhet të vendosë nëse shtetet mund ta ndalojnë atë të listohet si kandidat.

Si po tentohet të hiqet Trump-i nga fletët e votimit?

Gjykatësja Tracie Porter e Kontesë Cook të Illinois tha se Trump duhet të skualifikohet nga kandidimi për president pas sulmit në Kapitol, SHBA më 6 janar 2021. Porter e pezulloi vendimin e saj deri të premten, duke lënë kohë për një apel dhe shkroi se ajo ishte e vetëdijshme se vendimi i saj nuk mund të ishte rezultati përfundimtar pasi gjykatat më të larta duhet të japin vendimin.

Në dhjetor, Gjykata e Lartë e Kolorados vendosi se Trump nuk ishte i përshtatshëm për të kandiduar për president, hera e parë në histori që Seksioni 3 i Amendamentit të 14-të është përdorur për të skualifikuar një kandidat presidencial.

Gjykata e Lartë e SHBA-së do të duhet të vendosë para se të nisin zgjedhjet paraprake në Kolorado.

Porter tha se urdhri i saj do të vihej në pritje nëse vendimi i Gjykatës së Lartë është "në kundërshtim" me të sajin.

Caryn Lederer, një avokate që përfaqëson kundërshtuesit e Trump-it në fletën e votimit në Illinois e quajti vendimin e gjyqtarit një fitore shumë të rëndësishme për grupin e saj.

Illinois është shteti i tretë që ka tentuar të largojë Trump-in nga votimi, pas vendimeve në Maine dhe Kolorado.

Më herët sot, Gjykata e Lartë ra dakord të dëgjojë argumente nëse Trump duhet të jetë i imunizuar nga akuzat se si komplotoi për të përmbysur zgjedhjet e vitit 2020.

Gjykata shpreson për një zgjidhje të shpejtë dhe do të dëgjojë argumentet deri në fund të prillit, dhe do të japë një vendim jo më vonë se fundi i qershorit.

"Dijetarët juridikë janë jashtëzakonisht mirënjohës për vendimin e Gjykatës së Lartë sot për të marrë imunitetin presidencial. Pa imunitet presidencial, një president nuk do të jetë në gjendje të funksionojë siç duhet ose të marrë vendime, në interesin më të mirë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës," shkruan Trump në rrjetin social Truth.

"Presidentët do të jenë gjithmonë të shqetësuar, madje edhe të paralizuar, nga perspektiva e ndjekjes penale dhe hakmarrjes së gabuar pasi të largohen nga detyra. Kjo në fakt mund të çojë në zhvatjen dhe shantazhimin e një presidenti. Pala tjetër do të thoshte: 'Nëse nuk e bëni diçka, ashtu siç duam ne, ne do të të ndjekim kur të largohesh nga detyra, ose ndoshta edhe më shpejt”, u shpreh ai.

Në një postim tjetër të mërkurën mbrëma, Trump mohoi çdo faj, duke thënë se gjithçka që bëri ishte të ndërtonte një kompani të suksesshme dhe shumë likuide.

Ai i quajti akuzat kundër tij një sulm kundër kandidatit kryesor të GOP.

“Kjo është një gjueti shtrigash politike dhe do të çojë në shkatërrimin e shtetit të New York-ut, me biznese dhe njerëz që ikin me mijëra, ndërsa kriminelët vazhdojnë të enden në rrugë. Ne do të vazhdojmë të apelojmë derisa drejtësia të triumfojë!", shkruante Trump.

Trump fiton primaret në disa shtete

Ndërsa synimet e tij presidenciale janë në balancë, Trump ka fituar në çdo votim të GOP deri më tani këtë vit.

Ai fitoi zgjedhjet paraprake të Michigan-it të martën, duke mundur rivalen e tij të vetme, Nikki Haley.

Trump rrëmbeu 12 delegatë dhe kishte më shumë se 68% të votave ndërsa Haley mori 26.6%, duke fituar katër delegatët e saj.

Ai ka mposhtur Haley-n në të gjitha përballjet e tyre “kokë më kokë”, duke mposhtur ish-  ambasadoren e Kombeve të Bashkuara me 11 pikë në New Hampshire në janar dhe me më shumë se 20 pikë në Karolinën e Jugut të shtunën.

Haley pa një tjetër humbje të madhe në zgjedhjet paraprake në Nevada pasi më shumë se 42,500 votues zgjodhën opsionin "Asnjë nga këta kandidatë".

Haley mbetet sfiduese pavarësisht humbjeve të njëpasnjëshme, duke përfshirë një humbje në shtetin e saj të lindjes.

“Unë gjithmonë kam thënë se çfarëdo që të ndodhë në Karolinën e Jugut, do të vazhdoj të kandidoj për presidente”, u tha Haley mbështetësve të saj pas rezultateve të së shtunës.

"Unë jam një grua e fjalës. Nuk do të heq dorë nga kjo luftë kur shumica e amerikanëve nuk e miratojnë Donald Trump-in dhe Joe Biden-in."/ CNA

Lajmet e fundit nga