LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

A do ta pengojë Greqia anëtarësimin e Shqipërisë?/ Rama nuk tërhiqet

29 Shkurt 2024, 13:22, Aktualitet CNA

A do ta pengojë Greqia anëtarësimin e Shqipërisë?/ Rama

Kryeministri Edi Rama gjatë konferencës për shtyp ka folur mbi tezën që Greqia mund të pengojë anëtarësimin e Shqipërisë në BE për shkak të çështjes “Beleri”.

Rama është shprehur se Shqipëria ka përparuar më shumë se çdo vend tjetër në shtetin e së drejtës sa u takon reformave.

Kryeministri theksoi se është bërë shumë punë me sistemin e drejtësisë.

Ai beson se anëtarësimi do të vijë pas 5 vitesh apo më shumë dhe duhet të vazhdojë puna për të plotësuar kërkesat dhe për të kaluar në fazën tjetër, një hap më pranë anëtarësimit.

Sipas Ramës, nëse një vend na do apo jo, është një çështje komplet tjetër./ CNA

Lajmet e fundit nga