LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Lokalet në derë të shkollës absurditet”, Veliaj: Me perimetrin e sigurisë krijuam territor të sigurt për fëmijët

25 Shtator 2023, 14:00, Aktualitet CNA

“Lokalet në derë të shkollës absurditet”,

Kryetari i Bashkisë Tiranë, Erion Veliaj, ka inspektuar mjediset pranë shkollave "Gustav Mayer” dhe “Naim Frashëri”.

Veliaj u shpreh se kanë krijuar një perimetër sigurie të institucioneve me një shtresë sigurie ku fëmijët janë pjesë e një sistemi ku kanë hyrë në një territor të sigurt.

Sipas tij lokalet në derë të shkollës janë absurditet.

“Kur shikoj se si po përfaqësohet një ndryshim efikas besoj se do ta kemi më të lehtë. Të pasurit lokal në derë të shkollës është një absurditet. Kemi kaluar nga një situatë dramatike e hapësirës urbane. Kur flasim për perimetër të sigurisë është shumë e rëndësishme. Kuptojmë kush shet ushqime të pakontrolluara. Me një perimetër të institucioneve, kemi krijuar një shtresë sigurie ku fëmijët janë pjesë e një sistemi ku kanë hyrë në një territor të sigurt. Të përveshim mëngët edhe për shkollat e tjera.”/ CNA

Lajmet e fundit nga