LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Bardhi, kërkesë SPAK-ut/ Kërkon informacion për aferën "McGonigal"

25 Shtator 2023, 13:20, Aktualitet CNA

Bardhi, kërkesë SPAK-ut/ Kërkon informacion për aferën

Deputeti Gazment Bardhi ka dërguar kërkesë në SPAK ku kërkon informacion për çështjen "McGonigal".

Gazment Bardhi kërkon informacion nga SPAK-u, ku i kërkon të ruajë dhe sekretin hetimor, por të sqarojë fazën në të cilën ndodhet hetimi.

“Në vijim të procedurave ligjore të ndjekura në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në lidhje me këtë çështje, ndodhur përpara dyshimeve të arsyeshme për kryerjen nga shtetasi Edi Rama të veprave penale të kallëzuara nga ana jonë, në zbatim të nenit 110 të K.Pr.Penale, kërkojmë që të vihemi në dijeni në lidhje me ecurinë e hetimit të kësaj çështjeje pranë Prokurorisë që ju drejtoni, duke ruajtur dhe pa cenuar sekretin hetimor”, thuhet në letër.

Deri më tani nuk ka asnjë informacion zyrtar nga SPAK nëse ka kërkuar apo jo nga drejtësia amerikane një kopje të dosjes dhe nëse ka nisur hetimet ndaj Kryeministrit Edi Rama në Shqipëri./ CNA

Bardhi, kërkesë SPAK-ut/ Kërkon informacion për aferën

Ish-zyrtari i FBI-së, Charles McGonigal, pranoi të premten fajësinë se kishte marrë 225,000 dollarë nga shqiptaro-amerikani, Agron Nezaj, i cili sipas dokumenteve në gjykatë, u bë informatori për hetimin e FBI-së lidhur me kontaktet dhe takimet e tij në Shqipëri.

Pranimi i fajësisë u bë në gjykatën federale në Uashington, në bazë të një marrëveshjeje mes prokurorëve dhe avokatëve të zotit McGonigal. Ai pranoi fajësinë për një prej pikave të aktpadisë, atë për fshehjen e provave materiale, dhe prokurorët hoqën dorë nga tetë pikat e tjera.

Çdo pikë e aktpadisë përmban disa akuza.

McGonigal pranoi të gjitha akuzat që kishin të bënin me Shqipërinë, përfshirë kontaktet me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama dhe këshilltarin jozyrtar të kryeministrit, Dorian Duçka.

Lajmet e fundit nga