LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Janë jashtëqitjet e një kombi”/ Rama flet për shqiptarët në Angli, zbardh bisedën me kryeministrin britanik

13 Dhjetor 2022, 18:31, Aktualitet CNA
“Janë jashtëqitjet e një kombi”/ Rama flet për
Kryeministri Edi Rama

Kryeministri Edi Rama ka zbardhur bisedën me kryeministrin britanik, Rishi Sunak për largimin e shqiptarëve me gomone në Angli.

Pas mbledhjes me drejtuesit e qarqeve, Rama tha se Sunak i ka shprehur keqardhjen për atë që ka ndodhur.

Kreu i qeverisë deklaroi se në bisedën me homologun britanik ka pasur vetëm një princip, elementët problematikë nuk përfaqësojnë Shqipërinë, por janë jashtëqitjet e një kombi.

“Kam pasur një bisedë goxha me kryeministrin e fundit, ka marrë përsipër që jo vetëm të thotë 'bukur., bukur', por edhe ta shtyjë përpara. Kemi rënë në një dakortësi se nuk ka ndonjë marrëveshje, marrëveshjet janë aty, thjesht janë theksuar. Kryeministri më ka shprehur keqardhjen për atë që ka ndodhur, nënkupto fatkeqësisht komuniteti shqiptar është vendosur në një dritë të gabua. Më ka shprehur bashkëpunim në arenën kombëtare. Më ka shprehur po ashtu edhe dëshirën që të takohemi shpejt dhe pastaj jemi ndalur tek kjo pjesë. Unë kam përsëritur të njëjtin princip, nuk ka nevojë pse t'i ndani shqiptarët nga të tjerët, elementët problematikë nuk përfaqësojnë komunitetin, as shtetit dhe as kombin e flamurin tonë, janë jashtëqitjet e një kombi”, theksoi Rama./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga