LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Investigimi/ Kushtet çnjerëzore brenda spitalit psikiatrik në Vlorë

17 Shtator 2023, 15:07, Aktualitet CNA

Investigimi/ Kushtet çnjerëzore brenda spitalit psikiatrik në

Kryeministri Sali Berisha ka reaguar pas një investigimi të bërë publik nga emisioni “Piranjat” ku tregohen kushtet e vështira në të cilat jetojnë pacientët e Spitalit Psikiatrik "Ali Mihali" në Vlorë.

“Piranjat denoncojnë: Vetëvrasje, keqtrajtim, kequshqyerje, një kamp i vërtetë përqendrimi spitali psikiatrik i Vlorës. Aktakuza e një krimi të shëmtuar shtetëror!”, shkruan Berisha në rrjetet sociale.

Ky institucion sipas tyre është një kamp i vërtetë përqendrimi ku ngrysin ditën 91 persona 40 burra dhe 51 gra.

Në një vëzhgim nga brenda në spital vërehet që dhomat janë pa ndriçim, ndërsa pëllumbat kanë gjetur strehë në kondicionerët që nuk dihet nëse janë funksionalë.

Investigimi/ Kushtet çnjerëzore brenda spitalit psikiatrik në

Në një nga krevatët ku ishte shtrirë një pacient shikohet që mungon dysheku e në vend të saj është vendosur sfungjer i mbështjellë me plastmas.

Investigimi/ Kushtet çnjerëzore brenda spitalit psikiatrik në

Mungojnë pampersat për personat e paaftë për të kryer funksionet jetike.

Suvaja është vende-vende e rënë, ndërsa era e mykut kumbon në dhoma./ CNA

Lajmet e fundit nga