LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Abuzimi me tenderët/ Kalon për gjykim dosja ndaj dy zyrtareve të Ministrisë së Shëndetësisë

13 Shtator 2023, 12:55, Aktualitet CNA

Abuzimi me tenderët/ Kalon për gjykim dosja ndaj dy zyrtareve të

Të mërkurën, Gjykata e Posaçme ka kaluar për gjykim dosjen në ngarkim të ish-sekretares së përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë, Joana Duro si dhe specialistes Laureta Shteto.

Në seancën e sotme, togat e zeza të GJKKO-së kanë pranuar kërkesat e të pandehurave për gjykim të shkurtuar.

Dy ish-zyrtaret e ministrisë akuzohen për korrupsion.

Nga hetimet ka rezultuar se Duro mori 330 mijë lekë për të favorizuar një operator ekonomik në një tender për rikonstruksionin e Qendrave Shëndetësore në Tiranë dhe Durrës.

Shuma e parave u gjet në zyrën e Sekretares së Përgjithshme. SPAK njoftoi se ato i janë dhënë Duros nga Laura Shteto.

Fituesi i tenderit me fond limit 805 mijë lekë ishte shpallur më datën 1 qershor, ndërsa SPAK ndërhyri më datën 2 kur u dha ryshfeti. 

 

 

Lajmet e fundit nga