LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Helmimi nga uji i pijshëm në Bulqizë/ Banorët paraqiten në spital me të vjella dhe diarre

4 Qershor 2023, 12:06, Aktualitet CNA

Helmimi nga uji i pijshëm në Bulqizë/ Banorët paraqiten

Shumë banorë të njësisë administrative Gjoricë në Bulqizë janë drejtuar drejt spitalit pasi janë helmuar nga uji i pijshëm.

Në Spitalin e Bulqizës, janë paraqitur banorët me simptoma kryesisht të vjella dhe diarre.

Nga analizat e kryera nga Njësia Vendore e Kujdesit Shëndetësor në Bulqizë, ka rezultuar që uji ka qenë i ndotur. Deri në daljen e analizave përfundimtare, të marra në disa pika të ujësjellësit në Gjoricë, NJVKSH ka kërkuar nga njësia administrative Gjoricë që t’ju kërkojë banorëve të mos e konsumojnë për të pirë ujin e rrjetit.

Një situatë e tillë në Gjoricë dhe Shupenzë është e përsëritur, pasi ka pasur disa herë raste të helmimit të banorëve nga uji.

Banorë e zonës e kanë ngritur vazhdimisht si shqetësim se punimet për ujësjellësin nuk janë cilësore, ndërsa një pjesë e depozitave janë lehtësisht të aksesueshme nga personat e jashtëm dhe janë të ekspozuara ndaj ndotjes.

Lajmet e fundit nga