LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dëmtimet e banesave nga tërmeti/ Balluku, thirrje qytetarëve

16 Janar 2023, 14:29, Aktualitet CNA

Dëmtimet e banesave nga tërmeti/ Balluku, thirrje qytetarëve

Zëvendëskryeministrja Belinda Balluku ka folur në lidhje me dëshmpërlimet që u janë dhënë të dëmtuarve nga tërmeti i 26 nëntorit 2019.

Balluku u ka bërë thirrje qytetarëve që paratë e dhëna nga Qeveria të përdoren për rikonstruksionin e shtëpisë dhe jo për arsye të tjera familjare.

“Ajo që duhet thënë dhe është një thirrje që u bëjmë qytetarëve është se dëmshpërblimi që u është dhënë për tërmetin duhet përdorur për rikonstrukturimin e shtëpive dhe jo për përdorim familjar. E kemi parë këtë fenomen fatkeqësisht. Duhen përdorur fondet për rikonstrukturimin e banesave”, ka thënë Balluku.

Ndërsa në lidhje më dëmtimet e banesave nga  tërmeti i një natë më parë, Balluku i kategorizon te të lehtat.

“Të gjitha banesat kanë dëmtime të lehta. Nuk ka pasur dëmtime të qytetarëve”, ka thënë ajo./CNA.al

Lajmet e fundit nga