LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

15 minutat e varfërisë së Ilir Metës/ Si e ndryshon “fytyrën” në publik?

16 Janar 2023, 14:27, Aktualitet CNA
15 minutat e varfërisë së Ilir Metës/ Si e ndryshon
Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta

Miliarderi Ilir Meta, shfaqet i varfër sa herë që del përpara mediave.

Për 15 minuta radhazi, Meta, i mbuluar me miliarda qahet për varfërinë që ka kapluar Shqipërinë.

Në daljet e tij para mediave tregon fytyrën e një njeriu të shqetësuar për varfërinë, ndërsa pasuria e tij me miliadra, sipas të dhënave të ILDKPKI, tregon të kundërtën.

Rritja e kostos së jetesës ka filluar të ndikojë negativisht në besimin dhe kërkesën e brendshme, me inflacionin që ka arritur nivelet më të larta të dy dekadave në muajt e fundit dhe njëkohësisht i nxitur sidomos nga çmimet e ushqimeve dhe energjisë. Çmimet e ushqimeve janë më të larta në të gjithë rajonin dhe të përafërta me çmimet në Bashkimin Europian.

Rritjet e mëtejshme të çmimeve të ushqimeve dhe energjisë janë një rrezik kyç, veçanërisht nëse ato shkaktojnë efekte më të mëdha të një niveli të dytë si dhe trazira sociale. Inflacioni më i lartë dhe më i vazhdueshëm mund të ndikojë më tej mbi të ardhurat reale dhe të dobësojë perspektivat e rritjes, gjë që tregon qartë që lëmosha e fundit e paraqitur si një pako mashtruese nuk është asgjë tjetër, por një përpjekje për t’u hedhur hi syve shtresave të gjera të goditura nga politika e rilindjes. Ndërkohë që është e qartë që shumica e 500 milionë eurove të mbledhura nga rritja e çmimeve shkojnë për klientët e qeverisë”, kështu ka deklaruar Meta për mediat./ CNA.al

Lajmet e fundit nga