LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dekonspiroi hetimet/ Kryesekretarja e Prokurorisë së Tiranës, nën akuzë

8 Gusht 2022, 13:13, Aktualitet CNA

Dekonspiroi hetimet/ Kryesekretarja e Prokurorisë së Tiranës,

Rajana Jata, kryesekretare në Prokurorinë e Tiranës, është nën akuzë për dekonspirim hetimesh.

Ajo akuzohet për dekonspirim dhe shpërdorim detyre pasi akuzohet se ka telefonuar një person për t’i komunikuar që është nën hetim nga ‘akuza’ e kryeqytetit.

Gazetari Arsen Rusta raporton se SPAK-u pasi e kishte çështjen ndaj Drejtorisë së Transportit Rrugor e ka kaluar në Prokurorinë e Tiranës për kompetencë, por ka qenë zyrtarja, e cila pasi e mori në zarf, emrin që ishte në hetim e telefonoi dhe e paralajmëroi.  

Përfshirja e Rajana Jatës në këtë dekonspirim është faktuar nga tabulatet telefonike, shkruan "shqiptarja.com".

Tashmë është regjistruar ndaj saj procedimi penal. Hetimet për rastin janë ndjekur nga drejtuar nga prokurori Arens Çela. Gjykata ka konfirmuar masën e sigurisë të pezullimit nga detyra, e dhënë në mungesë./CNA.al

Lajmet e fundit nga