LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Dekriminalizimi/ Kryeprokurori Olsian Çela: Duam ta zgjidhim ndërkombëtarisht

13 Prill 2023, 12:25, Aktualitet CNA
Dekriminalizimi/ Kryeprokurori Olsian Çela: Duam ta zgjidhim
Prokurori i Përgjithshëm, Olsian Çela

Prokurori i Përgjithshëm, Olsian Çela është shprehur në një deklaratë për mediat, se një numër i madh i prokurorëvedo të jenë në gatishëmri për zgjedhjet e 14 majit, për të vlerësuar çdo lloj situate.

Çela ka bërë me dije se do të jeën 13 Prokurori që do të angazhohen sipas hartës së re të prokurorëve.

“Një numër më të madh prokurorësh do bëhen pjesës e gatishmërisë për zgjedhjet për të vlerësuar çdo lloj situate. Së dyti ka të bëjë me fokusin tek çështjet që lidhen me krimet zgjedhore tashmë do të kenë preçedencë në trajtimin e tyre, duhet të ketë bashkëpunim me insitucionet e tjera dhe kryerjen e hetimeve të plota.

Masat janë të njëjtat, angazhimi i prokurorëve është i njëjtë, janë 13 prokurori që do të angazhohen sipas hartës së re të prokurorëve. Numër më të lartë prokurorësh do të jenë në dizpozicion për krimet zgjedhore”, tha Çela.

Sa i përket, emrave të kandidatëve që janë dërguar për verifikim në Prokurori , Çela tha se KLP do të bëjë maksimumin e saj me ato të dhëna që ka.

“Dekriminalizimin duam ta zgjidhim ndërkombëtarisht.  KLP duhet të bëjë maksimun e saj me ato të dhëna që ka. Ne do të përpiqemi të gjejmë të dhëna sa më realiste”, u shpreh Çela./ CNA.al

Lajmet e fundit nga