LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Muaji i ndërgjegjësimit ndaj autizmit/ Liri Berisha viziton qendrën terapeutike në Shkodër

12 Prill 2023, 11:29, Aktualitet CNA
Muaji i ndërgjegjësimit ndaj autizmit/ Liri Berisha viziton
Foto ilustruese

Drejtuesja e fondacionit "Fëmijët Shqiptarë", Liri Berisha, dhe kryetari i Bashkisë Shkodër, Bardh Spahia, në kuadër të muajit të ndërgjegjësimit ndaj autizmit, vizituan ambientet e qendrës terapeutike ditore "Harmonia" në Shkodër.

Kjo qendër ofron terapi falas për fëmijët me çrregullime të spektrit autik që vijnë nga familje në nevojë në këtë qytet dhe administrohet nga Bashkia Shkodër.

Stafi i kësaj qendre orientohet në protokolle terapeutike dhe asistohet në vlerësime të fëmijëve nga Qendra Rajonale për Autizmin në Farkë.

Drejtuesit e qendrës “Harmonia” pohuan se sifda e kësaj qendre që aktualisht ka 4 terapistë, është rritja e kapaciteteve në profesionistë dhe shtimi i shërbimeve, siç është edhe ai i vendosjes së diagnozës dhe rivlerësimeve me qëllim përfitimi i sa më shumë fëmijëve që kanë nevojë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga