LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dhuna ndaj mësueses në shkollën 9-vjeçare/ Ministrja Kushi: Nuk do të tolerojmë asnjë rast

12 Prill 2023, 14:21, Aktualitet CNA
Dhuna ndaj mësueses në shkollën 9-vjeçare/ Ministrja
Ministrja e Arsimit, Evis Kushi

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi, ka reaguar në lidhje me rastin e dhunës ndaj mësuese në shkollën 9-vjeçare “Nimete Progonati” në Memaliaj.

Ajo shprehet se është e indinjuar nga ky rast dhe se janë marrë masa të menjëhershme.

Në reagimin e saj, ministrja shprehet se nuk do të ketë tolerancë për asnjë rast dhune, as ndaj nxënësve dhe as ndaj mësuesve.

“Jam shumë e indinjuar nga rasti i dhunës së ushtruar mbi një mësuese në mjediset e shkollës 9-vjeçare 'Nimete Progonati' në Memaliaj.

Pavarësisht arsyeve që kanë shkaktuar këtë ngjarje, dhuna nuk është asnjëherë mënyra e duhur për zgjidhjen e konflikteve. Në institucionet tona arsimore funksionojnë të gjitha strukturat e nevojshme për menaxhimin dhe zgjidhjen e situatave problematike.

Edhe pse është një rast i izoluar, për të cilin u morën masa të menjëhershme që ditën e djeshme, unë shpreh solidaritetin dhe u bëj thirrje nxënësve, prindërve dhe gjithë shoqërisë që ta trajtojmë mësuesin me respektin dhe dinjitetin që meriton.

Ne nuk do të tolerojmë asnjë rast dhune, as ndaj nxënësve e as ndaj mësuesve, atyre që edukojnë me dashuri fëmijët tanë dhe përgatisin me përgjegjshmëri brezat e ardhshëm.

Dua të garantoj të gjithë prindërit që ne do të vazhdojmë të punojmë me përkushtim dhe do të marrim të gjitha masat që shkolla të jetë gjithmonë një mjedis i sigurt, i ngrohtë dhe i shëndetshëm për edukimin dhe mirëqenien e nxënësve tanë”, shkruan Kushi./ CNA.al

Lajmet e fundit nga