LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Cilët janë politikanët dhe zyrtarët të paralajmëruar nga Yuri Kim se mund të arrestohen?/ Vangjeli: Ka shumë mëkatarë, që nuk i zë gjumi

20 Janar 2023, 15:19, Aktualitet CNA

Cilët janë politikanët dhe zyrtarët të

Deklarata e ambasadores amerikane Yuri Kim në lidhje me rezultatet e SPAK-ut në luftën ndaj korrupsionit, me arrestimin e disa ministrave apo njerëzve të fuqishëm vijojnë të komentohen.

Sipas analistit Lorenc Vangjeli në ‘MCN Live’, këto deklarata shkaktojnë shumë frikë në Tiranë, pasi sipas tij të gjithë i dinë mëkatet e tyre.

“Thelbi ishte më e dukshmja se dukej si deklarata më e fortë, por ishte gjakftohtë në togfjalëshin e përdorur më shumë në këto 6 vitet e fundit që ka të bëjë me reformën në drejtësi. Përtej shpresave të realizuara dhe aspiratave të pritshme, ambasadorja bëri një vështrim të fortë. Tani kanë ndërruar rolet dhe ajo që s’po kuptohet në Tiranë është ndryshimi mes pushteteve të ndryshme, atij ekzekutiv dhe atij legjislativ, dhe gjumi nuk po zë ata që e dinë mirë që kanë bërë mëkate, janë pikërisht ata që kanë frikë në Tiranë. Këtë e shoh si një shenjë të vizionit të së nesërmes, nuk është ajo kemi pritur, por është në rrugën e duhur. Nuk do të thotë se në Shqipëri po bëhet drejtësi, por jemi në rrugë të mbarë”, u shpreh Vangjeli, por pa përmendur emra./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga