LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Balluku inspekton punimet në lotin 5 të Unazës së Madhe/ Flet për shpronësimin e pronave dhe kompensimin

25 Korrik 2022, 15:46, Aktualitet CNA
Balluku inspekton punimet në lotin 5 të Unazës së Madhe/
Ministrja, Belinda Balluku

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjetikës, Belinda Balluku ka inspektuar punimet në lotin 5 të Unazës së Madhe të Tiranës.

Gjatë inspektimit, ministrja Balluku është shprehur se gjëja më shqetësuese është procesi i shpronësimeve, ku thekson se në muajin e kaluar është nxjerrë një vendim nga Këshilli i Ministrave, i cili sanksionon dhe rregullon të gjithë procesin e shpronësimeve dhe kompensimin që banorët e zonave kur ato janë pronarë trualli apo kur ato ndodhen në shtëpi të ndërtuara pa leje, të palegalizuara, megjithatë edhe ato do të kompensohen.

Ajo që na shqetëson më shumë është procesi i shpronësimeve, por duhet thënë që në muajin e mëparshëm ne kemi nxjerrë një vendim nga Këshilli i Ministrave, i cili sanksionon dhe rregullon të gjithë procesin e shpronësimeve dhe kompensimin që banorët e zonave kur ato janë pronarë trualli apo kur ato ndodhen në shtëpi të ndërtuara pa leje, të palegalizuara, megjithatë edhe ato do të kompensohen.

Kërkohet mirëkuptimi i qytetarëve pasi për ne është e rëndësishme që njerëzit të sqarohen të akomodohen, të kenë të qartë mënyrën se si do funksionojë, se si do akomodohen fillimisht me bonusin e qirasë dhe më pas me shtëpitë sociale.

Ne e kuptojmë shqetëimin e tyre por edhe nga një anë edhe mosdakordësinë e tyre, por këto janë vepra që ndikojnë në rritjen e infrastrukturës të të gjithë qytetit”, tha Balluku./A.E-CNA.al

Lajmet e fundit nga