LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Avokati, akuza Qeverisë/ Mbi 500 shqiptarë, të arrestuar për trafik njerëzish

10 Gusht 2022, 19:40, Aktualitet CNA
Avokati, akuza Qeverisë/ Mbi 500 shqiptarë, të arrestuar për
Avokati Ndue Pjetra

Avokati Ndue Pjetra ka treguar shifrën e shqiptarëve të arrestuar për trafik të qenieve njerëzore.

Pjetra tha se janë arrestuar mbi 500 shqiptarë, djem të ri, të cilët kanë marrë me makinë emigrantët ilegalë që udhëtojnë në këmbë drejt Tiranës apo edhe qyteteve të tjera.

“Rrugët e Shqipërisë, nga Korça, nga Saranda, deri në Tiranë janë mbushur me njerëz me ngjyrë, të cilët udhëtojnë anës rrugës në drejtim të Tiranës. Sot jap me garanci të plotë, janë mbi 500 shqiptarë, djem të ri, të cilët janë pas hekurave, pasi i marrin me makinë për në Tiranë ose rrugës ku duan të shkojnë”, u shpreh ai.

Më tej, avokati akuzoi Qeverinë se fryn shifrat dhe nxit arrestime jo të domosdoshme vetëm për të përfituar fonde nga Bashkimi Europian.

"Ndoshta për të marrë lekë nga Komiteti Europian, shteti jonë bën publike këto arrestime, në mënyrë që në Shqipëri po bëhet nami dhe ne kemi vendosur një ligj thotë që për një vepër penale të kësaj natyre, fillon nga 5 e 10 deri në 60 milionë lekë gjobë”, theksoi Pjetri./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga