LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

18 vjet burg për ortakët e Vjollca Hoxhës/ Dënohen Mirel Mërtiri, Klodian Zoto dhe Stela Gugallja

5 Tetor 2023, 16:22, Aktualitet CNA
18 vjet burg për ortakët e Vjollca Hoxhës/ Dënohen Mirel
Fotomontazh - Stela Gugallja, Mirel Mërtiri dhe Klodian Zoto

Mirel Mërtiri, Klodian Zoto dhe Stela Gugallja janë dënuar me burg ng Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar për aferën në inceneratorin e Elbasanit.

Konkretisht, Mërtiri dhe Zoto janë dënuar me 10 vite burg, por për shkak të gjykimit të shkurtuar do të vuajnë 6 vite e 8 muaj burgim.

Ndërkohë, Stela Gugallja është dënuar me 7 vite, por nga gjykimi i shkurtuar do të vuajë 4 vite e 8 muaj burgim.

Kujtojmë se Klodian Zoto u dënua edhe për aferën në inceneratorin e Fierit me 11 vite burg, por me gjykim të shkurtuar do të vuajë 8 vite burg.

Këta persona, që janë edhe kokat e megaaferës së 3 inceneratorëve të Elbasanit, Fierit e Tiranës, janë të lidhur me Vjollca Hoxhën, lidhje këto që CNA i ka treguar me dokumente.

Që në vitin 2019, CNA ka raportuar se si Vjollca Hoxha u bë ortake me Mirel Mërtirin dhe Klodian Zoton nëpërmjet kompanisë “EM Capital Group”, e cila qe krijuar në Bullgari.

“EM Capital Group” bëri ortakëri me “Valtelina” shpk, me Vjollca Hoxhën, me Lori Hoxhën, me Sara Hoxhën, me fëmijët e saj, me bashkëaksionerët e “Top Channel”.

Njerëzit e inceneratorëve erdhën në Tiranë dhe blenë 51 për qind të aksioneve të brendit të “Lori Cafesë”, “Valtelina Café” dhe pas tri vitesh ata ia rikthyen aksionet familjes Hoxha.

Por lidhjet nuk mbyllen vetëm këtu. Vjollca Hoxha u bë aksionere edhe me Stela Gugalljan me kompaninë “KUDO PAY”.

Këto janë ortakëritë e Vjollca Hoxhës me inceneratorët, pa përmendur këtu pagesat e vazhdueshme që ajo merr prej vitesh për të "mbajtur ison" e inceneratorëve./ CNA

Lajmet e fundit nga