LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Pas grabitjes së Butrintit, radhën e ka Apolonia”/ Gazetari zbulon skandalin

6 Maj 2022, 12:10, Denoncim CNA

Gazetari Klodian Tomorri shkruan se pas Butrintit, tashmë radhën e ka Parku Arkeologjik i Apolonisë, i cili sipas tij po jepet me koncesion.

Në një postim në rrjetet sociale, Tomorri shkruan se Apolonia do të jepet me koncesion drejtpërdrejtë te një biznes privat që do të realizojë fitime. Shoqëria në fjalë është krijuar sakaq.

?Radhën e ka Apollonia.

Pasi grabiten Butrintin duke i zvogëluar sipërfaqen dhe duke i çuar hotelet tek gardhi, tani po bëjnë gati të rruajnë Parkun Arkeologjik të Apollonisë.

Të gjitha të dhënat janë se po e japin me konçesion të Apollonisë. Dhe madje jo tek një fondacion jofitimprurës, por drejtëperdrejtë tek një biznes privat që do realizojë fitime. Shoqëria në fjalë është krijuar.

Këta duan të nxjerrin fitime nga pasuritë natyrore dhe trashëgimia kulturore. Por fitimet nuk i çojnë në shtet, por i privatizojnë.

Talebanë financiare.?-shkruan Klodian Tomorri./CNA.al

Lajmet e fundit nga