LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pasi e zgjodhi President në 2017/ Rama pendohet dhe justifikohet pas 5 vitesh

19 Prill 2022, 08:24, Politikë CNA

Kryeministri Edi Rama tha se Ilir Metën e zgjodhën President nga halli, një një zgjedhje me detyrim, siç e quajti ai.

 Rama thotë se e detyruan kushtet politikë që Metën ta çonin në Presidencë.

 ?Presidenti më i paparsërishtëm në llojin vet që Shqipëria ka pasur taksiratin të ketë mbi krye. Zgjedhja e Ilir Metës president ishte një zgjedhje me detyrim përcaktim për ne pasi nuk i kishim votat dhe njëkohësisht gjendeshim në një kontekst politik të jashtëzakonshëm, po të kesh parasysh se mungonte opozita zyrtare në sallë dhe vullneti dhe dëshira jonë ishte që zgjedhja jonë të binte mbi dikë që të përfaqësonte edhe opozitën. Në ato kushte në zgjodhëm një president për opozitën por duke menduar se do të ishte dhe një president për Shqipërinë. Rrjedha e ngjarjeve tregoi krejt të kundërtën për Shqipërinë dhe për shqiptarët i dha vendin një president shëmbëlltyra më e keqe e opozitës më të keqe që ky vend ka pasur.?- tha Rama.

Kujtojmë se Meta u zgjodh në vitin 2017, me votat e 88 deputetëve të maxhorancës pasi opozita e kishte bojkotuar prej 2 muajsh parlamentin./CNA.al

Lajmet e fundit nga