LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Jemi në fund të krizës”/ Ristani: PD më e bashkuar se kurrë

18 Prill 2022, 20:40, Politikë CNA

Arben Ristani ka deklaruar se krizës në PD po i vjen fundi, sepse po realizohen të gjitha detyrat e lëna nga Kuvendi Kombëtar i 11 Dhjetorit.

I ftuar në emisionin Opinion me Blendi Fevziun, Ristani tha se PD nuk është e çarë në dy pjesë por është më e bashkuar se kurrë.

Ndër të tjera ai shton se ka vetëm disa individë që kanë mendim ndryshe, por ata nuk përbëjnë partinë.

?Sot jemi në hapat e fundit të zgjidhjes së krizës në PD, sepse po realizohen të gjitha detyrat e lëna nga Kuvendi Kombëtar i 11 Dhjetorit. Këto ditë përfundojnë zgjedhjet për kryetar degësh. Pjesëmarrja është më elarta e kohërave të fundit, më e lartë se në zgjedhjet e Bashës dhe referendumi i Bashës.

Partia nuk çahet në dysh është më e bashkuar se kurrë. Është super e bashkuar janë vetëm disa individë që kanë një mendim ndryshe por këta nuk përbëjnë partinë.

Nuk ka krizë brenda PD, dhe zgjidhja do të përfundojë në Kuvendit e datës 30?, tha Ristani.

Ndërkaq ai tha se për shkak të interesit të madh të zgjidhjes së krizës, grupi i Rithemelimit ka vendosur të propozojë në Kuvend ndryshimin që deputetët të jenë pjesë e Këshillit Kombëtar automatikisht.

“Kemi rënë dakord në Komisionin e Rithemelimit t?ia propozojmë Kuvendit këtë ndryshim të statutit dhe deputetët të jenë pjesë e Këshillit Kombëtar. Do propozojmë ndryshimin e kësaj pike të statutit ku deputetët të jenë anëtarë të Këshillit Kombëtar pa qenë nevoja të votohen”, tha Ristani. / CNA.al

Lajmet e fundit nga