LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Jo më një President skandaloz/ Rama shenjëstron Metën

19 Prill 2022, 08:10, Politikë CNA

Ka nisur mbledhja e grupit parlamentar të PS. Kryeministri Edi Rama  e ka hapur mbledhjn duke ripësëritur se di duhet të jetë figura e Presidentit.

Sipas tij nuk duhet të jetë e ngjashme me Presidentin aktual Ilir Metën.

“Sot si jeni informuar jemi mbledhur për të startuar dhe brenda grupit tonë parlamentar procesin e identifikimit të kandidaturës më të përshtatshme për Presidentin apo presidenten e re.

Për herë të parë PS ka mundësinë që ta zgjedhë e vetme Presidentin apo Presidenten, çka do të thotë se për herë të parë ka PS përgjegjësinë për cilësinë e kandidaturës.

Në pamje të parë duket një sfidë e lehtë po të kemi parasysh që thuajse cdo kandidaturë që mund të plotësonte disa kritere fare elementare, si psh njohjen e gjuhës shqipe, pasjen e një karriere profesionale, vetëpërmbajtjen në raport me ligjin e kushtetutën do ishte më e mirë se sa presidenti aktual.

Por nga ana tjetër ajo cka e bën këtë moment shumë përcaktues për karakterin, për ambicien e profilin e PS, është se nuk mjafton thjesht të zgjedhim një person që do ishte më i përshtatshëm për atë rol se sa Ilir Meta.

Gjë që do e përmbushnin si kriter 90% e shqiptarëve, por që të zgjedhim një figurë për të luajtur në 5 vitet e ardhshme rolin e kreut të shtetit që të rrezatojë normalitet, të ketë integritet, garantojë respekt të ndërsjellë mes institucionit të Presidentit dhe aleatëve tanë strategjikë, partnerëve tanë, miqve të Shqipërisë”./CNA.al

Lajmet e fundit nga