LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Niko Peleshi nxjerr kandidatin e tij për PD-në e Korçës

18 Prill 2022, 16:53, Politikë CNA

Pas daljes së kandidatit të mbështetur nga Lulizim Basha, Ledina Aliolli, njeriut që ka kandiduar, ka garuar dhe ka humbur sistematikisht në PD e Korçës, nuk do të mjaftonte por, kreu socialist i qarkut të Korçës, Ministrti i Mbrojtjes Niko Peleshi si gjithmonë kërkon të marrë nën kontroll drejtimin e opozitës.

Këtë herë siç thonë korçarët, me një ?varangjel?, kanë zgjedhur si kandidat për kryetarë të PD-së në Korçë kunatin e kryetarit të Partisë Socialiste, pra të kreut lokal të kësaj partie.

Pra Peleshi, me një gurë vret disa zogj. Së pari po mbështet nën rogoz, Lediana Aliollin duke thënë se duhet një zonjë në Korçë dhe duke i orientuar njerëzit me influencën e tij të PD-së, që të shkojnë tek Aliolli me të gjithë shpresën e tij se ajo është e dobët, e paorganizueshme, njeri që askush nuk e beson, nuk i bindet dhe nuk e drejton dot PD në Korçë, dhe kjo do ia thjeshtonte shumë situatën.

Nga ana tjetër, kanë nxjerrë një emër në garë, ky është Dejvis Osmani , ashtu siç theksuam, kunati i kreut të PS-së lokale. Osmani është një as tjetër nën mëngë i Niko Peleshit. I duhet thjesht dhe vetëm që në rast se humbet Aliolli, pra nuk merr mbështetjen e demokratëve të Korçës për shkak të konsumit që i vjen nga Lulzim Basha, ka zgjedhur që të vendosë një tjetër emër, ish sekretarin e degës, Devis Osmanin.

Ky në çdo rast mund të ishte një fitues dhe gjithçka mund tu kontrollonte më lehtë, në rast se Ledina humbte, atëherë Devis Osmani do të ishte një drejtim  që Niko Peleshi do ta kishte më të lehtë për ta menaxhuar.

Të parën do ta keqpërdorte pasi thjesht do ta mundte sepse është e paaftë, të dytën do ta keqpqërdorte sepse do ta komandonte dhe do ta urdhëronte të bëntë çfarë thoshte ai.

Ky është rasti kur në Korçë për Partinë Demokratike në primaret e ditëve të ardhshme,në garë janë disa kandidatë ku skenarët ndërtohen nga ministri socialist i cili për t?ia bërë më të lehtë vetes zgjedhjet e ardhshme lokale për Partinë Socialiste, apo sikundër veproi në zgjedhjet e shkuara parlamentare, po kërkon që përçarja e opozitë të shkojë deri në fund. Zgjedhja e një të paafte apo zgjedhja e një personi të kontrolluar prej tij.

Në garë është dhe një shofer i një ish kryetari, por ky nuk ka vlerë. Të tjerët pastaj presin të shohin çdo të bëhet. Gjithsesi fakti është që Niko Peleshi ka shtrirë tentakulat e tij dhe po kërkon që të zgjedhë në krye të PD-së të besuarit e tij, apo në të kundërt të paaftët që do të ndihmonin atëpër të fituar zgjedhjet e ardhshme./CNA.al

Një ?Trëndelinë? për PD-në e Korçës

Lajmet e fundit nga