LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Rama sulmon Kushtetuesen/ Çfarë duhej të bënte më shumë Meta për ta shkarkuar?

19 Prill 2022, 08:33, Politikë CNA

Kryeministri Edi Rama, në mbledhjen e grupit parlamentar ka sulmuar Gjykatën Kushtetuese, që vendosi kundër kërkesës së Kuvendit për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta.

Rama ka shpërthyer duke thënë se çfarë duhej të bënte më shumë Ilir Meta, Presidenti për ta shkarkuar.

Gjatë gjithë fjalës së tij Rama, ka nëvizuar se figura e Presidentit të ri duhet të jetë e kundërta e Metës.

Një tjetër pikë që ka nënvizuar Rama, është Presidenti i ri nuk duhet të ketë nghyra politike, siçka ndodhur me Metën.

?Sot jemi përballë një sfide shumë të madhe. Nuk duam një figurë të ngjyrosur tërësisht politikisht. Ajo që duhet të bëjmë është të bëjmë një sforoco të përbashkët duke i hapur rrugë të gjitha detyrimeve të gjithsecilit këtu. Ne nuk mund të hedhim emra që pastaj bëhen mish përtop për mediat. Ne kemi detyrimin t?ja japim njerëzve mundësinë që të shprehen për këtë temë dhe natyrisht duke përcaktuar disa piketa.?- tha Rama./CNA.al

Lajmet e fundit nga