LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Legalizimi i kanabisit/ Spiropali: Do dekurajojë ilegalitetin dhe kriminalitetin

9 Prill 2022, 10:57, Politikë CNA

Ministrja Elisa Spiropali përpara delegatëve socialistë në Kongresin e PS, deklaroi se Shqipëria e ka fituar luftën me kanabisin. Spiropali tha se, qeveria do të nisë punën për legalizimin e kanabisit, pasi 61% e qytetarëve shqiptarë u shprehën pro.

?Luftën me bimët narkotike e kemi fituar. Shqipëria ka dalë nga harta e vendeve problematike. 61% shqiptarë janë dakord që vendi të kontrollohu kultivimin e kanabisit për qëllime mjekësore. Një qasje e tillë do të dekurajojë ilegalitetin dhe kriminalitetin. Ne do e dëgjojmë zërin e tyre dhe do të hapim një front të ri pune dhe duke luftuar kriminalizimin e këtij fenomeni?, tha Spiropali./CNA.al

Lajmet e fundit nga