LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Skandalet në arsim/ Manja i lë “topin” në dorë Evis Kushit

16 Mars 2022, 12:50, Aktualitet CNA
Skandalet në arsim/ Manja i lë “topin” në dorë

Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja ka bërë të ditur se Ministrisë së Arsimit i janë propozuar 75 masa disiplinore për zyrtarët e lartë të Drejtorive Arsimore në disa rajone si: Tiranë, Fier, Durrës, Lezhë, Korçë, Gjirokastër, Vlorë, Sarandë, Berat e Elbasan.

Manja tha se janë konstatuar një sërë shkeljes prej tyre si inspektime fiktive, por edhe akte konstatimi fictive ndaj është në dorë të Ministrisë së Arsimit të bëjë vlerësimin e ecurisë disiplinore për secilin nga zyrtarët.

Janë propozuar 75 masa disiplinore për zyrtarë të lartë institucionet qendrore dhe vendore, duke filluar me drejtorinë arsimit parauniversitar ku nga një hetim lidhur me zbatimin e detyrave funksionale, kanë rezultuar një seri shkeljesh dhe inspektime fiktive, por dhe akte konstatimi fiktive. Janë propozuar fillimi i hetimit disiplinore Ministrisë së Arsimit për një sërë zyrtarësh në zyrat vendore të arsimit në Fier, Durrës, Lezhë, Korçë, Tiranë, Gjirokastër, Vlorë, Sarandë, Berat dhe Elbasan. Është në vlerësimin e Ministrisë së Arsimit të bëjë vlerësimin e ecurisë disiplinore për secilin nga zyrtarët që kemi kërkuar fillimin ecurisë disiplinore”, tha Manja./CNA.al

Lajmet e fundit nga