LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sa para ka dhënë BE për rindërtimin pas tërmetit?

15 Mars 2022, 20:57, Aktualitet CNA
Sa para ka dhënë BE për rindërtimin pas tërmetit?

Pas nëntorit 2019-të, BE mori përsipër rindërtimin e 63 shkollave dhe 27 monumenteve të kulturës të dëmtuara prej tërmetit.

Bëhet fjalë për 115 milionë euro. Nga 27 monumente të përqendruara në 8 bashki, kanë përfunduar vetëm 2, Kisha e Rubikut dhe ajo e Kepit të Rodonit. Të tjerat janë në proces. 

Për monumentet e kulturës, fondi është 40 milion euro. Këto para shkojnë kryesisht për rindërtimin e muzeve, kalave, kishave dhe mozaikëve.

Bashkia Durrës është përfituesja më e madhe me 5 monumente kulture që restaurohen. Ndërsa në Tiranë këtij procesi do t?i nënshtrohet muzeu historik kombëtar dhe teatri i kukullave.

75 milion euro u dhuruan nga BE për rikonstruksionin e shkollave të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit 2019. 23 kanë përfunduar dhe në 10 po kryhen ende punime./euronews

Lajmet e fundit nga