LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ja gjashtë kërkesat që kanë mbushur sheshet me protestues

12 Mars 2022, 11:40, Aktualitet CNA
Ja gjashtë kërkesat që kanë mbushur sheshet me protestues

Protestuesit të cilët kanë dalë në shesh kundër rritjes së çmimeve, kanë kërkuar plotësimin e disa kërkesave nga qeveria e kryeministri Rama. Kërkesat kanë dalë në fjalën e aktivistëve të cilët kanë qenë që në fillim me qytetarët, duke vënë theksin në një protestë të  organizuar nga qytetarët e jo partitë politike. Qytetarët e dalë në shesh kërkojnë uljen e çmimit të naftës, kthim të çmimeve të ushqimieve në kostot e para rritjes dhe shpalljen e minimumit jetik.

Gjashtë kërkesat e qytetarëve

1- Shpallje në Fletoren Zyrtare të minimumin jetik;

2- Ulja e çmimit të naftës në kuotat paralufte;

3- Çdo ushqim i ngritur të kthehet në koston e mëparshme;

4- Të deklarosh sa është nafta rezervë e shtetit shqiptar;

5- Të deklarosh sa është fondi për emergjencat;

6- Sa rezerva ke në magazina për gjendjen e jashtëzakonshme. / CNA.al

 

 

 

 

 

Lajmet e fundit nga