LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Afera e inceneratorëve/ PS refuzon daljet mediatike

14 Shkurt 2022, 19:12, Politikë CNA
Afera e inceneratorëve/ PS refuzon daljet mediatike

Inceneratorët janë afera më korruptive në vend, ku deri tani ka përfunduar pas hekurave ish ministri Lefter Koka si dhe janë shpallur në kërkim Klodian Zoto dhe Stela Gugallja.

Ndërkohë që nga ana tjetër është ngritur edhe një komision hetimor për të hetuar këtë aferë, ndërsa përfaqësuesit e PS ditën e sotme në komision kanë bërë zhurmuesin për të larguar vëmendjen nga përfshirja e zyrtarëve në këtë aferë.

Ndërsa tema për aferën e inceneratorëve është duke u diskutuar edhe në emisionin Debat me Alba Alishanin në A2CNN.

Për të hedhur më shumë dritë, moderatorja ka ftuar Dhurata Çupin nga PD, ndërsa i ka dërguar një ftesë edhe përfaqësuesit të PS Etjen Xhafa, i cili ka refuzuar të jetë i pranishëm.

Në nisje të emisionit, Alishani deklaroi socialistët kanë refuzuar të dërgojnë një përfaqësues, ndërsa u ka bërë publike për transparencë edhe pyetjet që ishin përgatitur.

Pyetjet drejtuar PS:

A i është shkaktuar dëm buxhetit të shtetit në këtë proces përmes krijimit të skemave fiktive?

Sa të bazuara ju duken akuzat e SPAK për çështjen e inceneratorëve?

A shihni ju përgjegjës në gjithë këtë proces?

Nëse do të ketë një tjetër ministër të arrestuar siç pretendon PD-ja, çfarë pasojash ka kjo politikisht për PS?

Cili është roli i ndërkombëtarëve në këtë hetim të inceneratorëve./E.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga