LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Kontrolle “blic” në burgun e Rrogozhinës dhe Reçit/ Sekuestrohen sende të ndaluara

13 Shkurt 2022, 20:45, Aktualitet CNA

Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve së bashku me tetë grupe kontrolli ka kryer kontrolle të befasishme me burgun e Rrogozhinës dhe Reçit, për gati katër orë.

Në burgun e Rrogozhinës janë kontrolluar 8 dhoma ku janë konstauar pajisje elektronike si televizorë, aparatura digitalbi, të cilat i kishin të cënuar elementët e sigurisë ?vulat?. Një orë dore e gjetur nga grupet e kontrollit, dyshohet se përdorej si pajisje komunikimi.

Ndërkohë në IEVP Reç është gjetur një pajisje komunikimi Android e modifikuar në një kuti kartoni, e cila e lidhur me televizorin mund të realizojë nderveprim në rrjetet sociale. Po ashtu gjatë kontrollit u gjetën edhe një thikë e improvizuar, një radio dore e modifikuar me dalje USB dhe Antenë etj. Materialet u janë kaluar ekspertëve të SHKB-së së burgjeve./E.K-CNA.al

 

Lajmet e fundit nga