LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Nga shpallja ‘non grata’ e Kurt Waldheim tek Berisha/ Gazetari këshillon ‘vocërrakun’ e PD të ketë kujdes

13 Shkurt 2022, 18:11, Aktualitet CNA

Gazetari Telnis Skuqi, ka risjellë në kujtesë historinë e Kurt Waldheim, ish sekretarit të përgjithshëm të OKB-së dhe ish presidentit të Austrisë në vitetet 90, duke bërë një paralelizëm me atë të liderit të demokratëve Sali Berisha

Kurt Waldheim, u shpall non grata nga DASH në 1987, por austriakët ia bënë të qartë amerikaneve se nuk mund të fusnin ?hundët? në punët e tyre.

Duke shpjeguar dhe togëfjalëshin “person non grada” , Skuqi këshillon Bashën që kur ta përdori herë tjetër, apo të tentojë ta deformojë të ketë më kujdes.

“Ai ishte Sekretar i Përgjithshëm i OKB-së nga viti 1972 deri në 1981 dhe më pas President i Austrisë nga viti 1986 deri në 1992.

Kurt Waldheim (1918-2007) u shpall nga Departamenti SHBA person “non grada” në vitin 1987, sepse sipas tyre ai kishte gënjyer për të kaluarën e tij gjatë Luftës së Dytë Botërore, austriakët iu përgjigjën me një poster:: “Ne zgjedhim kë të duam!”.

Pra, Perandoria Amerikane kishte futur hundën në problemin që ju takon vetëm austriakëve, prandaj i thanë shkurt dhe qartë “Fuck off!” (Zhduku!).

“Non grada” përdoret sipas Konventës së Vjenës për Marrëdhëniet Diplomatike, neni 9, ndërsa amerikanët e përdorin këtë të drejtë për të denigruar çdo person që nuk i shkon përshtat.

E thënë pak më shkoqur, togëfjalësi “person non grada” ka definicion “person i padëshiruar”, ose në gjuhën popullore do të thotë: “Një ndalim kundër një personi të huaj që hyn ose qëndron në vend”.

Prandaj këta voçërrakët që kanë zaptuar godinën dhe vulën e Partisë Demokratike, duhet të ketë pak më kujdes ku tentojnë të dhunojnë apo të deformojnë kuptimin e fjalës “non grada”, sepse shembulli i Austrisë është i qartë si drita e diellit.“/E.T-CNA.al

Lajmet e fundit nga