LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Porti i Durrësit dhe afera e inceneratorëve/ Berisha “çmonton” paktin Rama-Basha

10 Janar 2022, 20:55, Politikë CNA
Porti i Durrësit dhe afera e inceneratorëve/ Berisha

Ish kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se nuk do të ketë asnjë lëvizje nga ana e tij për krijimin e një partie të re. Në një intervistë për emisionin Noë me Erla Mëhillin ai thekson se lëvizja e tij ka mbështetjen e të gjithë demokratëve, ndërsa shpreson për rikthimin e një opozite të vërtetë.

Ish kryeministri e ka cilësuar portin e Durrësit si një aferë korruptive dhe sipas tij nëkëtë aferë janë të përfshirë edhe Edi Rama edhe Lulzim Basha.

Berisha shtoi se po të drejtohej prej tij opozita nuk do të lejohej kurrë që të ndodhte korrupsioni me inceneratorët dhe se PD-ja e ka denoncuar vetëm dy herë këtë aferë dhe në padinë penale është hequr emri i Këshilltarit të Ramës, Engjëll Agaçi.

?Jo sepse nuk ka asnjë arsye. Elektorati sicc e keni parë ju, ka mirëpritur këtë lëvizje dhe e ka mbështetur fuqimisht. Unë nuk kam autoritet. Ata kanë kërkuar rikthimin e vlerave në PD. Gjithë këta njerëz që e mbështesin vuajnë për kafshatë, për rroba, për tu mjekuar. Ata e dinë që me opozitën që do drejtoj Berisha do jetë më vështirë se do jetë e vërtetë. Pse do lëmë ne portin e Durrësit, 800 mijë metra katrot ti marrë Rama me Bashën. Po të kishim qënë në opozitë sdo pranonim kurrë aferën e inceneratorëve. Ka një njeri në PD që i ka denoncuar 298 herë? Me gjysëm zëri janë denoncuar vetëm 2 herë. E kanë hequr emrin e Ëngjëll Agaçit.  

Ëngjëll Agaçi është njeriu që i mbyll aferat atij në gjykata?, tha Berisha./CNA.al

Lajmet e fundit nga