LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Përtej betejës për karrige”/ Akademiku tregon çfarë po ndodh në PD, pasojat në politikë

14 Dhjetor 2021, 10:02, Politikë CNA
“Përtej betejës për karrige”/ Akademiku tregon

Akademiku dhe profesori i njohur Artan Fuga ka analizuar situatën dhe përplasjet në Partinë Demokratike.

Në një postim në rrjetet sociale, ai shkruan se përtej ?betejës për karrige?, ajo që duhet parë në këtë përplasje është kriza e të gjithë politikës shqiptare.

Sipas tij, kjo përplasje do ketë pasoja që do të jenë afatgjata dhe do ta riformulojnë skenën politike në Shqipëri.

Po ashtu, Fuga i jep një ?shuplakë? të fortë Lulzim Bashës, ndërsa shkruan se PD është në këtë situatë pikërisht për shkak të gabimeve të mëdha në drejtimin e saj nga ana e Lulzim Bashës, i cili nuk diti, nuk donte, apo nuk pati fuqinë ta demokratizonte Partinë Demokratike.

?Lidhur me zhvillimet brenda PD, përtej betejës për “karriget” e SHQUPI-t, ne si qytetarë duhet të shohim :

krizën e të gjithë politikës shqiptare,

lëvizjen e masave që përfshihen mirë a keq në politikë,

dhe se kjo përplasje me pasoja që do të jenë afatgjata dhe do ta riformulojnë skenën politike në Shqipëri.

Do të ndikojë në politikat ballkanike.  

Është pasojë e piramidalizimit të shtetit, partive politike dhe institucioneve.

Piramida ka marrë ujë dhe fatkeqësisht këtë e përjeton opozita pikërisht si pasojë e gabimeve të mëdha në drejtimin e saj nga ana e Lulzim Bashës, i cili nuk diti, nuk donte, apo nuk pati fuqinë ta demokratizonte Partinë Demokratike.

Gjithçka që i thuhej dashamirësisht në këtë drejtim i hidhte prej vitesh në kosh! Pasoja tanimë po shihen! ?-shkruan Artan Fuga./CNA.al

Lajmet e fundit nga